Processed with VSCO with u5 preset

PORTO GEZİ REHBERİ : ATLANTİK’İN KIYISINDAKİ RENGARENK LİMAN ŞEHRİ PORTO

0 Shares
0
0
0

Yola bir kere çıktıysanız bir daha kolay kolay yerinizde duramayacağınızı fark etmişsinizdir. Bizi bu konuda daha çok dürten ve güzelliğiyle aklımızı başımızdan alan şehri anlatıyoruz bu yazıda. Yani Porto’yu… Portekiz’in ikinci büyük şehri olan Porto bir liman şehri. Biz 4 gün kaldık ve fazlasıyla sevdik. Özellikle havaların sıcak olduğu zamanlarda giderseniz her bir noktasının cıvıl cıvıl olduğunu görecek ve seveceksiniz. Eylül-Ekim ayları gezmek için ideal aylar olabilir. Şimdi sizi keşiflerimizi aktardığımız yazımızla baş başa bırakıyoruz.

1. Portekiz’in Avrupa’nın en batısında olmasının en güzel artısı Atlas Okyanusu’na kıyısı olması

Şehir merkezinden tramvay veya otobüs aracılığıyla okyanusun kıyısına yarım saatte gidebilirsiniz. Okyanus kenarında olma hissi gerçekten bu gezinizi çok daha anlamlı kılabilir, bizim için inanılmaz güzel bir tecrübeydi bu:)

2. Şehrin içinden geçen Douro nehri tıpkı İstanbul’u boğazın ayırdığı gibi burayı ikiye ayırıyor. Nehrin bir tarafı Riberia, diğer tarafı Vila Nova de Gaia bölgesi

Soldaki Fotoğraf: Vila Nova de Gaia – Sağdaki Fotoğraf: Riberia
Douro Nehri’nin bir diğer özelliği aynı uzantıyla okyanusa ulaşması.

3. İddia ediyoruz; şehrin iki yakasını birleştiren Ponte Luis I köprüsü üzerinde gün batımında karşılaşacağınız manzara bu şehre aşık olmanızı sağlayacak

Ponte Luis 1 Köprüsü’nün Paris’teki ünlü Eyfel kulesini yapan Gustave Eiffel tarafından yapıldığını not düşelim.

4. Riberia bölgesi Porto’nun en eski yerleşim yeri. Bu sebeple geçmişten günümüze şehrin ana merkezinin Riberia olduğunu söyleyebiliriz

5. Nehrin karşı kıyısında kalan Vila Nova de Gaia bölgesinde ünlü Porto şarabının yapıldığı mahzenlerdeki şarap tadımı etkinlikleri

Buradaki şarap turlarına katılarak şarap tadımları yaparak, Porto şarabının nasıl yapıldığına dair hem eğlenceli, hem bilgi dolu bir aktiviteye katılmak mümkün. Porto şarapları 40’a yakın üzüm çeşidinden üretiliyor. Bu şaraplar nehrin okyanusa açılan ağzı Vila Nova de Gaia’daki bu mahzenlerde bekletiliyor. Burada çok sayıda şarap mahzeni yer alıyor.

6. Porto şarabı demişken; kırmızı, beyaz ve rose seçeneklerinin dışında yalnızca Porto’da üretilen yeşil şarap hakkında da sizleri bilgilendirmemiz lazım

Yeşil şarap biraz tatlımsı bir tada sahip.

7. Dünyada en çok ilgi gören kitapçılardan biri olan (hatta internetteki bazı listelerde 1’inci sırada yer alıyor) Livraria Lello & Irmao Porto’da yer alıyor

Fakat önünde içeri girmek için bekleyen metrelerce uzunlukta bir sıra varken, Livraria Lello & Irmao’nun içini görmek biraz marifet, biraz da zaman istiyor:) Kitapçıya giriş ücretli.

8. Grafitilerle dolu cıvıl cıvıl Porto sokaklarında yürümek oldukça keyifli

Porto sokaklarında yürümek oldukça keyifli. Her caddesi, her sokağı oldukça renkli. Üstelik her köşe başında birbirinden başarılı grafitilere rast gelebilirsiniz.

9. Fado mu? Portekiz’in halk müziğidir kendisi, bir anlamda ağıttır

Anlam olarak “alın yazısı” olarak yorumlayacağımız Fado, histerik olarak oldukça duygu yüklü melodilerden oluşan yerel bir müzik türüdür. Portekiz kadınlarının, denize uğurladıkları eşleri, sevdikleri için arkalarından yaktıkları ağıtlara verilen addır.

10. Şehrin önemli görülecek noktalarından biri de Kristal Sarayı (Jardins do Palácio de Cristal)

19. yüzyılda inşa edilen bu sarayın yapımında yalnızca cam ve demir kullanılmış. Günümüzde çeşitli sanat ve spor etkinlikleri için kullanılan Kristal Sarayı’nın geniş bir bahçesi ve içerisinde birbirinden farklı bitki türleri var.

11. Av. da Boavista bölgesinde bulunan Porto’nun en büyük konser salonu Casa de Musica

Londra’daki Arup Group Limited ve Rotterdam’daki Office for Metropolitan Architecture binalarının tasarımcısı Rem Koolhaas’ın tasarladığı, ilginç mimarisiyle dikkat çeken Casa da Música, her yıl çok sayıda izleyiciyi ağırlıyor.

12. Dikkatinizi çekmek isteriz; halis muhlis Kütahya işi gibi dursa da bu porselenler Porto’ya ait

Şehrin birçok yerinde görebileceğiniz Porto çinileri Porto Katedrali’nin iç ve dış cephesinde de yer alıyor.

13. Porto’ya özgü yiyeceklerde ilk denenmesi gerekilen şeylerden biri Francesinha

Francesinha birden fazla et ve peynir kullanılarak yapılan ve sıcak sos ile servis edilen bir yiyecek.

14. Bizim için ikinci sırada yer alan Portekiz’e özgü yiyecek ise Nata ismi verilen tatlıları

Bu tatlı oldukça eski zamanlarda tarifi kiliseler tarafından gizli tutularak, yalnızca kiliselerde yapılıyormuş (tarif sonra nasıl yayılmış bilmiyoruz!).

15. Portekizli’lerin vazgeçmediği lezzet; Sardalya

Portekizli’lerin denizcilik alanındaki üstünlüklerini tarih derslerinden az çok hatırlıyoruzdur. Geçmişten günümüze bir denizci toplum olan Portekiz’in en meşhur balığı Sardalya. Sardalya sipariş edecekseniz iyi pişmesini mutlaka söyleyin yoksa bizim gibi kanlı kanlı yemek zorunda kalabilirsiniz:) Ayrıca Porto’da üzerinde sardalya olan her türlü hediyelik eşya bulabilirsiniz.

16. Porto’daki hazine değerindeki keşfimiz: Real Burgers

Birazcık minik bir araştırma yapabilecek, biraz da sabır gösteren biriyseniz şu hamburgerciyi bulun ve mutlaka hamburgerlerini deneyin. “Hamburger bu, her yerde var” diyerek geçmeyin, tadı gerçekten çok leziz. Gerek hamburgerin, gerekse patatesin boyutu ise 2 kişiyi doyuracak cinsten büyük. Ayrıca saklı bir şekilde, bir sokağın hiç belirmeyen bir yerinde yer alan bu hamburgerci şehrin en yüksek notlu mekanlarından biri. Demesi bizden, denemesi sizden:)

Bonus: Riberia’nın yani şehrin göbeğinde kalmanızı tavsiye edebileceğimiz şirin bir butik otel: Linha 22

Burası aslında şarap evi, cafe tadında bir yer fakat aynı zamanda butik otel olarak da hizmet veriyor. Konforlu, temiz ve sıcak personelleri ile bizim için güzel bir konaklama imkanı sunmuştu.

Bu yazıdaki 6, 7, 10, 111314, numaralı görseller hariç diğer görseller tarafımıza aittir.

0 Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *