EN TURİSTİK ÜLKELER YERİNE YEREL DEĞERLERİNİ KORUYAN ÜLKELERE DOĞRU YOLA ÇIKAN GEZGİN; ALPER METİN

0 Shares
0
0
0
“Bir gezgin olarak henüz Roma’ya gitmedim, Eyfel Kulesi’ni arkama alarak fotoğraf çektirmedim. Ama Küba’nın turist geçmeyen kasabalarına, Ermenistan’ın virajlı yollarına, Moğolistan’ın ıssız bozkırlarına gittim, Orhun Yazıtları‘nı gördüm. Finlandiya kırında kamp yaptım, İsrail’in Necef Çölü’nde dolaştım, Moldova’da köy düğününde halay çektim, Litvanya’nın köyünde av eti yedim, puslu dağdaki Çin Seddi’ne tırmandım, Minsk’teki Sovyet mimarisini, Filistin’deki Arap mimarisini Kuzey Kore‘de dünyanın en büyük gösterisini gördüm.” 

Alper kendini böyle tanımlıyor. En popüler şehirler ve caddelerin üzerinde pek durmayıp daha çok gidilmeyen ülkeleri, daha az bilgi sunulan şehirleri görmeyi merak ediyor. 

Şimdiye dek 53 ülkeye adım atmış gezgin, aslında sanılanın aksine gezi planlarken öyle büyük bütçelere ihtiyaç duymuyor. 

Onun ilk önceliği gitmek istediği ülkeyi görmek, bu sebeple 5 yıldızlı otelde konaklamak gibi bilimum lüks takıntılara sahip değil.

O sadece çocukken haritayı açıp da karşısına çıkan ve birgün oraları görmeyi hayal dahi edemediği garip isimlere sahip ülke ve şehirleri görmeyi istiyor.

Yola çıkış hikayesi de bu noktadan itibaren bu şekilde evrildi.

Gördüğü en farklı ülkelerden biri olduğunu vurguladığı Uruguay’da silahlı soyguna dahi uğradı fakat asla pes etmedi. 

Antalya’da bir tatil köyüne gitmekten daha tehlikeli bir girişimin içinde olduğunun farkında fakat yine de o dünyanın farklı renkleriyle bir kez tanıştı, asla yerinde durmuyor.

“Nasıl gezmeye bu kadar zaman yaratıyorsun?” sorusuna yıllık izin ve bayram tatillerini veren gezginin en serüvenli gezilerinden biri de Kuzey Kore gezisi.

Turistlerin ve gezginlerin pek radarında olmayan kapalı kutu görünümlü bu ülkede gezginimizin maceraları ve fotoğraflarıyla birlikte, bize aslında milletçe Kuzey Kore’yle ilgili her şeyi tam da doğru bilmiyor olmadığımızı gösterdi.

Alper durmak yorulmak bilmeden, internette karşımıza çıkan dünyanın en çok görülmesi gereken x yeri tarzı listelerin dışında kalan ve görülmeye değer yeni geziler için yola devam ediyor.

Alper Metin’in gezilerini internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

0 Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like