HER KOŞULDA UMUT ETMEKTEN VAZGEÇMEMEMİZ GEREKTİĞİNİ HATIRLATAN GEZGİN; TONY GILES

0 Shares
0
0
0

Belki çoğu kez umutsuzluğa kapılıp yılgınlığın hakimiyetine teslim olduğumuz zamanlar olmuştur. Ama yine de, her şeye rağmen köprüden önce son bir çıkış vardır. Önemli olan inancı yitirmemek ve kararlı olmak. İşte tüm seçimlerimizi ve kararlılığımızı en diri tutan şey de bu umuttur. İngiliz gezgin Tony Giles bu bahsettiğimiz şeyi göğüsleyen oldukça önemli bir örnek. Bizler umutsuzluğa kapılırken çoğu kez, o tüm engellerine rağmen aslında ne kadar da özgür olduğunu gösterdi engelsiz bir şekilde yerinde oturup onu takip edenlere. Görme ve yüzde 80 oranında duyma yetisi eksik olan gezgin bugüne dek 127 ülke gezdi. Peki nasıl gezdi? Tamamen içindeki gezme tutkusunu içine gömmeyerek, inanarak ve umut ederek. Bizler de; karanlığı mı, aydınlığı mı seçmemiz gerektiği böyle tarihi kararlar almamız gereken zamanlarda Tony’i aklımıza getirmeliyiz ve bir sonraki tercihimizde bu bize iyi bir referans olmalı.

1978 doğumlu Tony Giles, bugün hayatını büyük oranda etkileyen, yaşadığı çeşitli sağlık sorunlarına rağmen içindeki umudu hep diri tutmuş.

Gözünde genetik bir problem olduğu saptandığı zaman henüz 9 aylıktı. Bu sorun kalıcı olarak sadece belirli ışıkları algılayabilmesine ve büyük oranda görme yetisinin problemli olmasına sebep olmuş.

Çocukluğunda ona özel verilen siyah camlı gözlüğü olmadan dışarı adımını atamamış. Bu dönemde, ilk olarak alfabedeki harfleri ve rakamları, okula giderken bindiği taksideki ışıklardan öğrenmeye başlamış.

Altı yaşına geldiğinde ise bir başka rahatsızlıkla karşı karşıya kaldı; yüzde 80 oranında işitme sorunu yaşamaya başladı ve maalesef bu durum da kalıcı oldu Tony’in hayatında.

İşitme cihazları bu işitme kaybı durumunu ortadan kaldırsa da, ışık hassasiyeti de yok oldu maalesef.

Yaşadığı her iki hayati öneme sahip sağlık sorununa karşın Tony bir an bile ümitsizliğe kapılmadı, hayata hep sımsıkı sarıldı.

Baston kullanmaktan, sokakta nasıl yürüneceğine kadar, hatta Braille Alfabesi’ni de öğrenerek hayatını kolaylaştıracak her şeyi kısa sürede öğrendi ve yoluna devam etti.

Tony’in tüm bu sağlık problemleriyle başa çıkmasındaki en büyük etken ise içinde yeşeren bir umut örneğiydi; yani gezme tutkusu…

Engellerine rağmen bir “gezgin” olmayı başaran umut dolu Tony’in en büyük destekçisi ve yardımcısı babasıydı.

Gezilerinin büyük bir kısmını tek başına gerçekleştiren Tony şimdiye dek BM’ye kayıtlı 127 ülkeye ziyaretler gerçekleştirdi.

Onun görme engelli olması, gezilerine bir engel değildi. Norveç kıyılarından tekneyle Kuzey Kutup Dairesi’ni geçti ve onlarca kez Bungee Jumping ve Skydive yaptı.

Tony, Lonely Planet Travel News’e verdiği röportajda engeli için şunları söylüyor:
Engelim, dünyanın farklı bir görüntüsünü görme yetisini bana kazandırdı, kısacası engelim insanları görünümleri, ten rengi veya sakatlıkları yerine, sesleriyle ve kişilikleriyle yargılamamı sağlıyor
Şimdiye dek 125 ülke görmüş engelli gezginin bundan sonraki hedefi ise kalan diğer ülkeleri görmek.
Hepimiz sadece insanız, seyahat etmek isteyen diğer engelli insanlara korkmayın ve gidin derim. Bu kolay değil fakat kendinize bol bol güvenin, gezmek için biraz para, iyi hareket kabiliyeti ve ziyaret etmek istediğiniz yerlerin bilgisine sahip olmanız yeterli olacaktır.

0 Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like