OKTOBERFEST REHBERİ: YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN OKTOBERFEST’E DAİR HER ŞEY

0 Shares
0
0
0

Oktoberfest uzun yıllardır kutlanan dünyaca ünlü bira festivali. Bu yıl 185.si kutlanıyor. Münih’te yaşayan insanlar olarak söyleyebiliriz ki Münih’i Oktoberfest zamanı ve diğer zamanlar diye kesinlikle ayırmak gerekiyor. Şu an Münih; kayışı kopmuş, zıvanadan çıkmış bir durumda. Oktoberfest hattında giden metrolar 15 dakikalık mesafeye 45 dakikada ulaşıyor mesela. Ya da siz sabah işe giderken sarhoş naralarıyla trene dalanlar normalleşmeye başlıyor. Keşke sadece naralar atılsa; ortalığa kusanlar, başkalarına sataşanlar, çenesi düşenler vs. vs. Yani bu zamanda Münih’te her şeyin yapıldığını görmek mümkün. Biz sakin ve temiz Münih’i daha çok seviyoruz ama yılda iki haftalığına böyle sapıtmanın da kimseyi öldürmeyeceğini düşünüyoruz. Oktoberfest’e ilk kez katılacaklar için bu rehber tüm bilgileri içeriyor. Hadi gelin Oktoberfest ile tanışalım.

1. En mühim ilk bilgi gelsin o zaman; Oktoberfest Ekim’de başlamıyor 😊

Oktoberfest alanında yalnız fotoğraf çekilmek çok zor
Adının Oktoberfest olması sizi yanıltmasın bu festival her yıl Eylül ayının son haftasında başlıyor. Ekim’in ilk hafta sonuna dek sürüyor. Toplamda 16 gün süren festival bu yıl da 22 Eylül-7 Ekim arasında kutlanıyor. Bir sonraki sene gelecekler ise 21 Eylül-6 Ekim arasını bir yerlere not etsin. Şu siteden tarihleri takip edebilirsiniz.

2. Oktoberfest neden kutlanıyor?

Bu Oktoberfest çadırında başlıyor her şey

1810 yılında Bavyera Prensi Ludwig’in Saksonya Prensesi Therese ile evlenmesinin şerefine başlayan düğün bugünkü Theresienwiese alanında günlerce kutlanmış. Alanın adı da zaten Threse’nin isminden geliyor. Wiese de Almanca’da düzlük alan, çayırlık gibi bir anlam taşıyor.
Sonrasında da kutlamalar yıllarca devam etmiş. Almanlar Oktoberfest’e Wiesn derler. Yani Oktoberfest sadece bir bira festivali değil, Almanlar’ın kültüründe önemli bir yere sahip büyük bir kutlama. Başka bir deyişle yıllardır bitiremedikleri düğün eğlencesi 😊 Günümüzde cumartesi günü bira üreticilerinin geçit töreniyle Oktoberfest alanına gitmesi ve geleneksel biçimde her sene Münih Belediye Başkanı’nın Schottenhamel çadırında “O’zapft is!” yani çeşme delindi diyerek büyük bir ahşap bira fıçısına musluk çakmasıyla başlıyor Oktoberfest. İkinci günde ise daha büyük bir yürüyüş oluyor. Bu yürüyüşe Trachtenumzug deniyor ve civar köylerden, ülkelerden geleneksel kıyafetlerini giymiş toplulukların yürüyüşü oluyor. Hatta 2 sene önce Karadenizli’ler bile katılmış yürüyüşe. Biz de bu sene pazar günkü yürüyüşü izledik ve hatta bunun videosunu bile yaptık. Yazıya devam etmeden önce Oktoberfest havasını solumak için izlemenizi ve beğendiyseniz de kanalımıza abone olmanızı tavsiye ederiz.

3. Oktoberfest’te ne yapılır?

Pschorr Çadırı’nın iç dekorasyonu böyle
Bira içilir deyip bu maddeyi geçmeyeceğiz elbette 😊 Oktoberfest diğer bir deyişle Wiesn alanı; 14 tane ortalama 10.000 kişilik büyük çadır, bunlar yetmezmiş gibi bir o kadar da 2-3 bin kişi kapasiteli küçük çadırlarla toplamda 34 çadır, 115 çılgın oyuncak ve yeme içme yerleriyle kocaman bir alan, kocaman derken 420.000 metrekarelik bir alandan bahsediyoruz. Oktoberfest giriş ücreti yok, çadırlarda ne yiyip içerseniz onu ödüyorsunuz. Zaten Oktoberfest o kadar gereksiz pahalı ki bir de giriş ücreti olsa çoğu yerli gelmezdi sanırım. Çadırlarda her şey nakit ödeniyor, ayrıca bahşiş vermezseniz garsonların çoğu bir daha yüzünüze bakmıyor. Zaten tek seferde 12 litrelik ağır biraları taşıyan insana bahşiş vermezseniz ayıp. Almanya’da bahşiş sonradan verilmiyor, yani diyelim ki hesabınız 13,40 Euro tuttu, parayı uzatırken 15 lütfen diyorsunuz. Sonradan vermek ise çok ayıp, aklınızda bulunsun. Her çadırda canlı müzik çalıyor. Bazen geleneksel bazense uluslararası şarkıları duymanız mümkün. Hatta bir saatten sonra ya da bir iki Maß biradan sonra demek daha doğru, masalara çıkıp dans eden insanlara şaşırmayın, siz de katılın.

4. Hafta sonları Oktoberfest’e gideceklere uyarı; iki kere düşünün!

Oktoberfest alanında iğne atsan yere düşmüyor bazen
Cuma ve cumartesi günleri Oktoberfest alanında iğne atsan yere düşmeyecek günler. Hatta buna yalancı cuma diyebileceğimiz perşembe akşamlarını da ekleyebiliriz ki çoğu Alman cuma günü ya çalışmıyor ya da öğlene dek çalıştığı için perşembe akşamından Oktoberfest’e koşuyor. Bu yüzden Wiesn’a gitmek için en güzel zaman pazar akşamları ya da hafta içi 4’ten öncesi. Bu arada yoğun olmayan saatleri de boş sanmayın, en az %60’ı dolu oluyor. Çadırların hafta sonu sabah 9’da ve hafta içi sabah 10’da açıldığını, 22:00’ye dek servis yapıldığını ve 23:00’te tamamen kapandığını da ekleyelim.

5. Oktoberfest’e ne zaman gidilir sorusu neden önemli?

Bize her yer Oktoberfest (Festival alanından alakasız yerlerde fotoğraf çekerken biz)

Oktoberfest’te çadırların içinde ya da dışarıdaki bira bahçesinde oturacak yer bulamazsanız kimse size servis yapmıyor. Ve çadırlara da aylar öncesinden mutlaka rezervasyonlar yapılıyor. Rezervasyon için şurayı inceleyebilirsiniz ama bu sene için mümkün değil artık maalesef. Oktoberfest rezervasyonum yok diye korkmayın, çadır kapasitesinin yarısı rezerve edilmeyen masalarla dolu. O yüzden erkenden gidip masa tutmak hele ki 4 kişiden fazla grupsanız çok önemli. O sebeple bir önceki maddemize iyi kulak verin. Sonra yer bulamazsanız Seyahat Hikayeleri uyarmıştı dersiniz 😊 Bir anne gibi sizin konforunuzu düşünüyoruz asgdjskl… Hele ki Oktoberfest’in ikinci hafta sonu, yani İtalyan hafta sonunda gitmeyi düşünmeyin, çılgın İtalyan’lar arasında telef olursunuz… İtalyan hafta sonunda Münih’in komşusu sayılabilecek yakınlıktaki İtalya’dan milyonlarca insan buraya akın ediyor. Zaten bir o kadarı da Münih’te yaşıyor.

6. Oktoberfest’e nasıl hazırlanmalıyım ve ne giymeliyim?

Geleneksel Drindl kıyafeti ve bira fıçıları taşıyan at arabaları

Oktoberfest’e gelmek için hazırlananlar fotoğraflarda bol bol geleneksel kıyafetleri görmüştür. Bu kıyafetlerin genel ismi Trachten. Oktoberfest zamanı kadınlar Bavyera yöresinin geleneksel kıyafeti Drindl’ı, erkekler ise Lederhose dedikleri deri pantolon anlamına gelen yöresel pantolon ve kareli gömlekleri giyiyor. En ucuz Drindl ortalama 30-35 Euro civarında. Gerçekten çok kaliteli bir Drindl’ın fiyatı ise 300 Euro üzeri. Drindl’sız asla gitmem diyenlerin ucuz Drindl için Aldi, Lidl gibi süpermarketlere, Amazon’a ya da Haupbahnhof’taki dükkanlara bakmalarını öneririz. Erkeklerin kıyafetleri ise maalesef bir tık daha pahalı. En ucuz lederhose takımı 70-80 Euro civarında. Ama erkeklerin işi daha kolay, alta şort, içine kareli gömlek ve pantolon askısı üçlüsüyle alandaki insanlara benzeme şansı çok yüksek. Kadınlar ise genel olarak elbise ve içine beyaz bluzla durumu biraz kotarabilirler. Elbette mevzu kıyafetten çok eğlenceye dahil olmak, geleneksel giyinmeyi almıyorlar diye bir şey yok sonuçta. Ama tebdili kıyafet giyinmek de o ruha daha çok sokuyor. Unutmadan ekleyelim, gündüzleri sıcak olsa da akşamları genelde 9-10 derece oluyor hava. O yüzden ceketleri ve hırkaları getirmeyi unutmayın. Son olarak alana büyük çantalarla giremiyorsunuz. Varsa çantanız 4 Euro’ya teslim alıyorlar. O yüzden küçük bir kol çantası ile gitmeyi ihmal etmeyin. Ne gerek var 4 Euro ödemeye. Zaten 1 bira 11-12 Euro.

7. Oktoberfest biraları ve fiyatları: Bu noktada Euro’yu TL’ye çevirmeyin, keyfimiz kaçmasın…

Oktoberfest birası ve Brezn
Evet az önce yanlış okumadınız. Bu sene festival birası litre fiyatı 11.40, bahşişiyle birlikte en az 12 Euro ödüyorsunuz yani. Oktoberfest Münih’te en pahalıya bira içilen yer. Çünkü normal bir restoranda 1 lt’ye en çok 8 Euro ödersiniz. Her sene festival açılmadan haberlerde bira fiyatlarının ortalaması duyuruluyor. Bu biralar festivale özel üretiliyor ve 1 litre olarak satılıyor. Yani gidip de bir 50’lik içerim deme şansınız yok. Almanlar’ın Maß Bier yani büyük bira dedikleri bira bu ve Oktoberfest’e özel %9-10 alkol oranında ve daha az asitli üretiliyor. İçimi kolay olduğu için hızlı davranıp, erkenden sarhoş olmayın, sakin sakin tadını çıkarmak bizce en güzeli. Biranın yanında en çok sipariş edilen yemek ise genelde kızarmış tavuk (Hendl) ve bizim simidimizin susamsız hali Brezn. Bunun dışında Knödel mit Rahmschwammerl (kremalı mantar soslu ekmek topu), Schweinebraten (kızarmış domuz), Wurst (sosis), Steckerlfisch (şişte balık) da yiyebileceğiniz diğer geleneksel Bavyera yemekleri. Yarım tavuğun bu seneki fiyatı ise 11.5 Euro (evet Oktoberfest cidden soygun) ve ortalama yemek fiyatları 15-30 Euro arasında, normalde 2-3 Euro’ya aldığınız büyük boy Brezn ise 5.5 Euro(az önce soygun demiş miydik?). Ama buna rağmen Oktoberfest’te 7 milyon litre bira, yüz binlerce sosis, on binlerce kızarmış tavuk ve şişte balık tüketiliyor her sene.

8. Festival’de içmek zorunda değilsiniz!

Geleneksel Lebkuchen denilen kurabiyeler
Oktoberfest’e geldiniz, ortamı merak ettiniz ve dahil olmak istiyorsunuz ama alkol kullanmıyorsunuz. Bu şartlarda da festivale katılmanız pekâlâ mümkün. Çünkü çadırlarda alkolsüz içecekler de satılıyor. Keza dediğimiz gibi Oktoberfest sadece bira içmekten ibaret değil. Oyuncaklar, yeme içme yerleri birçok farklı eğlence alternatifi sunuyor.

9. Ayrıca eğlenceyi garantilemek ve azıcık Bavyeralı gibi hissetmek için her çadırda çalması garanti şarkıları da ekleyelim

Serkan’ın burnundaki siyah noktayı geçit töreninde yaptılar, hala anlamını bilmiyoruz. Bilenler yoruma yazsın lütfen
Seyahat Hikayeleri bloğu hizmette sınır tanımıyor. Çadırlarda en temel şey doyasıya dans etmek ve şarkılara eşlik etmek. Tabii ki bu sırada hiç duymadığınız Almanca şarkılar da olacak. Bu sırada yabancı kalmamak için sizin için hazırladığımız Spotify listesini dinleyebilirsiniz.

10.  Son olarak muhteşem bir kıyak gelsin!

1 litrelik biraları içmek kolay değil
Bizim gözümüzden 2018 Oktoberfest’i ise şöyle bir videoda derledik. Bizi sosyal mecralardan takip etmeyi, sorularınız varsa yorum kısmına eklemeyi ihmal etmeyin. Prost!

Bonus: Gitmeden mutlaka bakın!

Drindl’ı giyen Bahar fotoğrafa doyamadı
Oktoberfest’e dair canlı duyuruları gitmeden önce şu siteden mutlaka takip edin. Çünkü Oktoberfest her şeye gebe, daha bugün çıkan tartışmada biri öldü mesela. Ya da geçen hafta fırtına çıktı ve uyarılar en güncel buradan yapıldı. Tüm güvenlik önlemleri ve acil durum numaraları içinse şurayı  kontrol etmekte fayda var.

0 Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like